Výsadba česneku

Výsadba česneku

Při sadbě česneku je důležité vybrat vhodný záhon k sadbě. Jako předplodina by na záhonu neměl být pěstován stejný druh čeledi jako je pórek, cibule, pažitka apod.

Půda by měla být výživná, česnek však nesnese čerstvý hnůj. Jako hnojivo můžeme použít například kompost, zelené hnojení případně vyzrálý hnůj smíchaný s půdou.

Odrůdy můžeme vybírat rané, polorané a pozdní. Na výběr máme mezi paličáky a nepaličáky. Nepaličáky obecně tvoří více stroužků a mají lepší skladovatelnost. Odrůdu bychom měli vybírat také podle nadmořské výšky, kdy se pro vyšší polohy hodí pouze určité druhy.

Sadbu vždy vybíráme kvalitní, není vždy ale pravidlo, že čím větší stroužky, tím lepší úroda. I z menší stroužků lze vypěstovat stejně velké cibule, pokud máme kvalitní půdu.

Před výsadbou cibulky česneku roztřídíme na jednotlivé stroužky. Je vhodné také předem stroužky namořit, při podzimní výsadbě nejlépe již v září. Před vložením stroužků do půdy je doporučeno také stroužky na 1-2 hodiny namočit do vody a po oschnutí ihned vkládat do půdy, čímž se aktivují obranné mechanismy.

Ozimné odrůdy sadíme co nejpozději, tedy v listopadu, případně až v prosinci. Teplota půdy nesmí klesnout pod 9 °C. Většina paličáků se sadí na podzim.

Jarní výsadbu provádíme nejpozději začátkem března.

Sadbu provádíme ručně, stroužky musí směřovat špičkou nahoru.

Hloubku výsadby volíme mezi 6-10 cm, vzdálenost stroužků 10-15 cm. Vzdálenost řádků volíme dle preferencí a velikosti záhonu, cca od 25 cm a více. Mezi řádky musí být dostatek místa pro prokypřování a odstraňování rostoucího plevele.