Jak pěstovat narcisy a tulipány

Jak pěstovat narcisy a tulipány

Cibulky tulipánů a narcisů sázíme od poloviny září, pokračujeme v říjnu a v případě dobrých klimatických podmínek a aktuálního počasí můžeme vysadit i začátkem listopadu. Cibulky celkem rychle zakoření, do prvních mrazů se tedy stihnout ujmout.

Na půdu nejsou extra náročné, neměly by však být zasazeny do písčité půdy, z důvodu vysychání a vymrzání, a do jílovité půdy, z důvodu přemokření. V takových půdách špatně kvetou a neprospívají. Nejvíce jim svědčí půdy hlinitopísčité.

Záhon je ideální týden či dva předem zrýt, odplevelit a odstranit kořeny či kameny v půdě. Nakonec prokypříme a uhrabeme hráběmi.

Místo vybereme slunné, případně polostín. Na stejné místo sázíme nejdříve po čtyřech letech kvůli možnému přenosu půdních chorob. Na vybraném záhonu by se neměly předtím pěstovat brambory, rajčata, česnek a cibule.

Cibulky vybíráme pečlivě. Musí být zdravé, nepoškozené a ani mechanicky porušené. Lze je také předem namořit fungicidem. Mořením uchráníme rostlinu před houbovými a plísňovými chorobami.

Výsadbu provádíme přibližně 10-20 cm od sebe. Hloubka výsadby se může lišit podle odrůdy a pohybuje se kolem 8 až 15 cm. Cibulku zatlačíme kořenem dolů, špička míří nahoru a zasypeme zeminou. Poté zalijeme dostatečným množstvím vody, aby se sazenice aktivovala a mohla začít růst. Na výsadbu je možné použít také speciální plastové nádoby na sadbu cibulových rostlin. Značně to ulehčí přípravu i manipulaci při sadbě. Také zabráníme poškození rostlin hlodavci a jednodušší je i následná sklizeň.

Sklizeň se doporučuje provádět u narcisů po asi 3-4 letech, u tulipánů nejlépe každý rok, a to od června do půlky července. Nejprve odstraníme odkvetlé květy, listy a necháme pouze jeden zelený list. Tím nebude rostlina vysilovat cibulku. Až poslední list zaschne, je čas na sklizeň. Cibulky vytáhneme opatrně ze země, abychom nepoškodili samotnou sazenici ani staré kořeny, které nikdy neodstraňujeme. Necháme oschnout na stinném a vzdušném místě. Poté odstraníme přebytečnou zeminu. Shluky cibulí mírným vykroucením oddělíme od sebe. Uchováváme je na stinném vzdušném místě s teplotou kolem 20 stupňů, nejlépe na přepravkách. Dobře vysušené lze uchovat i v papírových sáčcích až do podzimu, kdy provedeme jejich opětovnou výsadbu.